Şifremi Unuttum?   -   Üye Ol

Elit Üyelik Bilgi Formu İçin TıklayınızYeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Genel Bilgiler
Yazar Konu
Leon Çevrimdışı
Çalışkan Üye
***
avatar
Yorum Sayısı: 68
Üyelik Tarihi: Sep 2013
Rep Puanı: 0
Yorum: #1
Genel Bilgiler
Bilgi güvenliği, bilginin bir varlık olarak hasarlardan korunması, doğru teknolojinin, doğru amaçla ve doğru şekilde kullanılarak bilginin her türlü ortamda, istenmeyen kişiler tarafından elde edilmesini önlemektir. Buna uygun tanımı: elektronik ortamlarda verilerin veya bilgilerin saklanması ve taşınması esnasında bilgilerin bütünlüğü bozulmadan, izinsiz erişimlerden korunması için, güvenli bir bilgi işleme platformu oluşturma çabalarının tümüdür. Bunun sağlanması için duruma uygun güvenlik politikasının belirlenmesi ve uygulanması gereklidir.
Bu politikalar;
• Faaliyetlerin sorgulanması,
• Erişimlerin izlenmesi,
• Değişikliklerin kayıtlarının tutulup değerlendirilmesi,
• Silme işlemlerinin sınırlandırılması.

Bilgisayar teknolojilerinde yer alan bilgisayar güvenliğinin amacı ise: "kişi ve kurumların bu teknolojilerini kullanırken karşılaşabilecekleri tehdit ve tehlikelerin analizlerinin yapılarak gerekli önlemlerin önceden alınmasıdır". Bilgi ve bilgisayar güvenliği daha genel anlamda, güvenlik konularını detaylı olarak ele alan "güvenlik mühendisliği"nin bir alt alanı olarak görülmektedir.

Bilgisayar güvenliği geniş anlamda bir koruyucu mekanizma olarak düşünüldüğünde, kişisel veya kurumsal bilgisayarlar için genel olarak aşağıdaki maddelerin hepsinin veya bazılarının uygulanması gerekmektedir:
• Virüs koruma programlarının kurulu olması,
• Bu programların ve işletim sistemi hizmet paketlerinin ve hata düzeltme ve güncellemelerinin düzenli aralıklarla yapılması,
• Bilgisayarda şifre korumalı ekran koruyucu kullanılması,
• Kurmuş olduğunuz programların paylaşıma açık olup olmadığını kontrol ediniz,
• Bilgisayar başından uzun süreliğine ayrı kalındığında sistemden çıkılması,
• Kullanılan şifrelerin tahmininin zor olacak şekilde belirlenmesi,
• Bu şifrelerin gizli tutulması ve belirli aralıklarla değiştirilmesi,
• Disk paylaşımlarında dikkatli olunması,
• İnternet üzerinden indirilen veya e-posta ile gelen dosyalara dikkat edilmesi,
• Önemli belgelerin parola ile korunması veya şifreli olarak saklanması,
• Gizli veya önemli bilgilerin e-posta, güvenlik sertifikasız siteler gibi güvenli olmayan yollarla gönderilmemesi,
• Kullanılmadığı zaman İnternet erişiminin kapatılması,
• Önemli bilgi ve belgelerin düzenli aralıklarla yedeklerinin alınması
• Eğer Windows kullanıyorsanız güncellemeleri yapmanız,
gibi önlemler, basit gibi gözükebilecek ama hayat kurtaracak önlemlerden bazılarıdır.

Bilgisayar güvenliğini arttırmak için yapılması gereken temel uygulamalar ve dikkat edilmesi gerekenler aşağıda açıklamalı olarak anlatılmaktadır.

İnternet Güvenliği
Aslında bilgisayarınıza bulaşabilecek her türlü virüs veya istenmeyen dosyanın giriş kapısı olarak adlandırabileceğimiz internet güvenliği, bilgisayar güvenliğinizin en temel taşıdır. İnternette güvenli bir şekilde gezinmek ve pcmizi tehlikelerden korumak için yapmamız gereken temel işlemler ve açıklamaları aşağıdadır.
İnternet Siteleri:
Her şey den önce gezdiğimiz internet sitelerine dikkat etmeliyiz. Özellikle virüs barındıran sitelere girmemeye dikkat etmeliyiz. Günümüzde tarayıcılarımız ne kadar güvenlik eklerlerse eklesinler girdiğimiz sitede herhangi bir işlem yapmadan bile bilgisayarımıza virüs bulaştırabiliriz. Bunu engellemek için gezdiğimiz sitelere dikkat edelim. Özellikle varez, serial, crack, adult içerikli sitelerden virüsler bilgisayarımıza rahatlıkla geçmektedir.
Bunların dışında gezmiş olduğumuz sitelerde eğer bilmediğimiz bir yazılım yüklemek istiyor veya şunu yapmak için buraya tıklayın gibisinden şüpheli ifadeler bulunduruluyorsa bunlara tıklamamaya ve yüklememeye veya bu işlemleri yaparken dikkatli olmaya, online virüs taraması yapabilen antivirüs programları eşliğinde uygulamaya dikkat edin. Bu anlattıklarımızın dışında eğer girmiş olduğunuz internet sitesinde popup veya popunder açılıyorsa bunları olabildiğince hızlı kapatın. Şayet bu reklam çeşitleri ile bilgisayarınıza virüs bulaştırılmak isteniyorsa, yazılım tam olarak bilgisayarınıza yüklenmeden bunu engelleyebilirsiniz.
E-Postalar:
Yeni nesil virüslerin en çok bulaştığı ortamlardan bir tanesi de mail hesaplarınıza gelen e-postalardır. Özellikle kimliği belirsiz ve şüphe uyandırıcı postalara spam filtresi tarafından filtrelenmemiş bile olsa açtığınızda. Aşağıdaki linkle tıklarsanız şu kadar para kazanırsınız, şunu yaparsanız bunu kazanırsınız gibisinde ödül veya sizin lehinizdeymiş gibi gözüken mailler ile virüslü linke tıklamanız teşvik ediliyor. Özellikle bu işlemlerden sakınınız. Arkadaşlarınız veya güvenli yerlerden gelen, maildeki dosyanın içeriğini az çok bildiğiniz postaları almaya çalışısın. Aksi durumlardaki postaları silmeyi veya açmamayı tercih ediniz.
MSN ve Chat:
Yakın zamanlarda birçok virüsün, msn chat programı vasıtasıyla bulaştığına tanık olduk ve günümüzde hala birçok virüs bu yolla bulaşmaktadır. Bu virüslerin en çabuk yayılma özelliği ise listenizdeki arkadaşınızdan gelen dosyalara tereddütsüz açıyor ve bakıyorsunuz işte tüm yanılgı burada oluşuyor çünkü akıllı virüs kendini size arkadaşınız gönderiyormuş gibi gönderiyor ve tıkladığınız zaman anında sizin bilgisayarınıza da bulaşarak, sizin listenizde olan kullanıcılara da aynı şekilde yayılmaya çalışıyor. Bu gibi uygulamalardan kaçınmak için arkadaşınızdan gelen herhangi bir dosya olduğu zaman önce onla konuşarak bunun kendisi tarafından gönderilip gönderilmediğini teyit ettirmeye çalışın ve içeriği hakkında az çok fikir sahibi olduğunuz zaman dosyayı açın.
Paylaşım Programları:
Bu programlar ile internet ortamındaki bir havuzda bulunan dosyaları bilgisayarımıza yükleyerek kurabiliyor veya film, müzik, dizi gibi şeyleri indirerek izlemeye çalışıyoruz. İşte virüsün bulaşma kısmı da buradan geliyor. Bilgisayara müzik olarak indirdiğiniz bir dosyayı açtığınız zaman siz farkında bile olmadan virüs bilgisayarınıza bulaşabiliyor. Bu kısımda size vereceğimiz tek öneri bilgisayarınıza indirdiğiniz dosyaları virüs taramasından geçirmeden açmamanızdır.
Yerel Güvenlik:
Cd, usb veya diğer depolama aygıtları ile bulaşabilecek virüsler ve korunma yollarına ilişkin bilhigiler.

• CD ve Disket: Veri taşımda kullanıla bu araçlar ile bulaşan virüslerde küçümsenmeyecek kadar çoktur. Özellikle her ne kadar kullanım alanı gittikçe azalsa bile, disket sürücülerle bulaşan virüslere çok dikkat etmeliyiz. Ana tavsiyemiz bu sürüyü ile veri taşımamaya dikkat edin, eğer taşımak zorunda iseniz disketin içindeki dosyaları virüs taramasından geçirerek kullanınız. CD ile taşınan bilgilerde aynıdır fakat bu yolla daha az sıklıkta virüs bulaştığı tespti edilmiştir. CD içindeki dosyalara dikkat edin ve programları kurmadan önce virüs taramasından geçirin.

• USB ve Diğer Depolama Aygıtları: Günümüzde en popüler olarak aktarılan virüsler usb veya taşınabilir harddsiklerle bulaşanlardır. Sürücülerin, mbr, boot sektör veya diğer sektörelerine bulaşan virüsler, depolama aygıtının takıldığı bilgisayarda sürücünün aktif hale gelmesinden sonra bulaşacak ve kendini yeni bilgisayara kopyalayacaktır. Özellikle Autorun kısmında gerekli komutları çalıştırdığı için çift tıklama ile yapılacak olan açmalarda direk olarak bulaşacaktır.

Virüslerden korunmanın yolları

• Taşıma sürücülerinizde virüs olup olmadığını antivirüs programları ile kontrol edin. Virüs varsa bu virüsü kaldırmak için gerekli olan adımları uygulayın.

• Taşıma sürücüsünde virüs olup olmadığını anlayamıyorsak yapmanız gereken sürücüyü taktıktan sonra ikona ikiz kez tıklayarak değil de, sağ tıkla --> Aç seçeneği ile açmanızdır.

Çünkü bu yol ile autorun dosyası çalışmamış olacak ve birçok virüs bilgisayarınıza geçemeyecektir.

Antivirüs Programları:

Bilgisayar güvenliğiniz temel taşı olan uygulamalardan bir tanesi de antivirüs programlarıdır. Özellikle güçlü ve kullanışlı olan antivirüs programları ile bilgisayarınızı birçok yeni virüse karşı korumuş olacaksınız. Burada dikkat etmeniz gereken, kullandığınız antivirüs programının güncelleştirmelerini günlük hatta yapabildiğiniz sıklıkla yapmanız ve arada bir bile olsa genel tarama ile tüm sürücüler ve bölümleri taramanızdır
10-04-2013 16:08
Tüm Mesajlarına Bak Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

İletişim | CesurForum | Yukarı Git | İçeriğe Git | Arşiv | RSS BeslemesiBu Web Sitesi Zumbak Hosting Tarafindan Barındırılmaktadır.


5651 Sayılı Kanun’un 8. maddesine ve T.C.K’nın 125. maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan “yer sağlayıcı” olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü YOKTUR!Bu sebeple, sitemiz “uyar ve kaldır” prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, BURADAN bize ulaşabilirler. Buraya ulaşan talep ve şikayetler Hukuk Müşavirimiz tarafından incelenecek, şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Ayrıca, mahkemelerden talep gelmesi halinde hukuka aykırı içerik üreten ve hukuka aykırı paylaşımda bulunan üyelerin tespiti için gerekli teknik veriler sağlanacaktır.Sitemiz üzerinden yapılan satış ilanları sadece firmalar için olup, kötüye kullanımından doğacak hasarlardan kesinlikle sitemiz sorumlu tutulamaz.